Przygotowanie do jazdy zimą

Właściwe przygotowanie do jazdy zima to podstawa bezpieczeństwa w tym okresie. Dotyczy to nie tylko samochodu, ale również kierowcy, który powinien pamiętać o zimowych niebezpieczeństwach i w czasie jazdy zdejmować nogę z gazu i wypatrywać miejsc, w których np. można łatwo wpaść w poślizg. W nauce reagowania w trakcie poślizgu i innych niebezpiecznych zdarzeniach na drodze pomocne będą lekcje spędzone w szkole doskonalenia techniki jazdy.
A jak przygotować do zimy samochód?

  • – Opony zimowe – to absolutna podstawa. Należy zamienić opony letnie na zimowe, bardziej elastyczne w czasie mrozów i o lepszej przyczepności, kiedy temperatury spadają poniżej 6-7 stopni Celsjusza. Bywa, że jest to konieczne już w październiku.
  • – Ciśnienie w oponach – opona, którą napompowano w temp. pokojowej przy -5 stopniach straci nawet 0,4 bara. Należy brać to pod uwagę i dopasować ciśnienie w oponach do zalecanego przez producenta, biorąc poprawkę na warunki pogodowe i temperaturę. Za niskie ciśnienie jest jedną z głównych przyczyn wypadków.
  • – Wymiana płynów na niezamarzające – dotyczy do płynu do spryskiwaczy i płynu chłodniczego.
  • – Test akumulatora – w niskich temperaturach akumulatory mają nawet tylko 60% pojemności nominalnej, dlatego należy się upewnić, że nie zawiedzie zimą.
  • – Układ hamulcowy – również wymaga przetestowania, sprawdzenia rozkładu sił hamowania na osie i poszczególne koła.
  • – Wymiana wycieraczek – zużyte i zniszczone nie funkcjonują prawidłowo, ograniczając tym samym i tak słabą widoczność.

samochód zimą

Top