Mocowanie przyczepy do pojazdu

W gospodarstwie każdego rolnika z pewnością znajduje się niejedna przyczepa, gdyż dzięki niej można szybko i bezpiecznie przewieźć zebrane siano z pola czy worki z ziarnami w określone miejsce. Przyczepy są niezbędne do przewozu dużej ilości ładunku. Te pojazdy, które są przystosowane do współpracy z ciągnikami, wyposażone są zazwyczaj jedynie w hamulec najazdowy.

Różne typy zaczepów do przyczep

zaczep do przyczepy Jego działanie jest naprawdę proste – hamulce są uruchamiane przez siłę, z jaką przyczepa napiera na hamujący ciągnik. Odpowiedni układ dźwigni przekazuje tę siłę na szczęki hamulca i dzięki temu możliwe jest wytracenie prędkości przez przyczepę. Choć wśród zalet tego typu hamulców wymienia się prostą konstrukcję oraz ich niski koszt, powoli wychodzą już z użycia, spotkać można je jedynie w starszych modelach przyczep. W przypadku przyczep i naczep do samochodów ciężarowych, tutaj wyposaża się je w pneumatyczny układ hamulcowy. Niezależnie od rodzaju hamulców, w każdej sytuacji montaż przyczepy do pojazdu jest podobny – wykorzystuje się dyszel, czyli metalową belkę, która „ciągnie” przyczepę za pojazdem. Do montażu niezbędny jest zaczep na dyszel do przyczepy. Wybierając odpowiedni zaczep, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kształt dyszla – inne bowiem są zaczepy przeznaczone do dyszla kwadratowego, a inne do rurowego.

zaczep do przyczepyW ofertach wielu producentów znajdziemy szeroki wybór zaczepów kulowych, niektóre wyposażone są w dodatkowy uchwyt na wtyczkę. Budowa zaczepu kulowego jest bardzo prosta – to korpus i dźwignia z dociskaczem, a także rygiel. Dzięki niemu nie ma możliwości samoczynnego odczepienia się głowicy zaczepowej od ciągnika. Niezbędny w zaczepie jest także wskaźnik bezpieczeństwa – to on bowiem potwierdza poprawność połączenia zaczepu. Producenci części do przyczep polecają zazwyczaj zaczepy wykonane z materiałów charakteryzujących się podwyższoną wytrzymałością – dzięki temu możemy zdecydowanie wydłużyć żywotność wyrobu. Warto zwrócić też uwagę na estetyczne wykonanie, choć jest to kwestia, na której zwykle właściwie się nie skupiamy, w końcu zaczep ma być przede wszystkim funkcjonalny i to jego prawidłowe działanie jest najważniejsze.

Wszystkie zaczepy charakteryzują się łatwą obsługą. Niektóre modele wyposażone są w wymienny lub wbudowany zamek – dzięki niemu zmniejszamy, a nawet całkowicie eliminujemy ryzyko kradzieży przyczepy. W ofertach producentów znajdują się także dodatkowe akcesoria do zaczepów – adaptery, łączniki dyszla oraz zabezpieczenia w postaci mechanicznej blokady zaczepu.