Dlaczego wymiana opon w aucie jest tak ważna?

Jednym z elementów, który w największym stopniu wpływa na bezpieczną jazdę autem są zamontowane w nim opony. Mimo upływu czasu w dalszym ciągu nie udało się znaleźć takich opon, które sprawdziłyby się tak samo dobrze w każdym warunkach pogodowych i o każdej porze roku. Właśnie dlatego tak istotne jest ich regularne wymienianie na nowe.

Wymiana oponOpona pełni w każdym niemal samochodzie szereg bardzo istotnych funkcji. Przede wszystkim odpowiedzialna jest za łagodzenie wszelkich drgań i wstrząsów, przez co jazda samochodem może stać się znacznie bardziej komfortowa. Przede wszystkim jednak prawidłowy dobór opon warunkuje to, jak wyglądać będzie przyczepność pojazdu do drogi, szczególnie w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dobrze opony warunkują więc kwestię bezpieczeństwa jazdy, a najważniejsze jest, aby ogumienie było zawsze dopasowane adekwatnie do warunków pogodowych i innych. Wymiana opon powinna się więc dokonywać zawsze wczesną wiosną oraz jesienią, kiedy dochodzi do znacznych zmian w warunkach pogodowych. Opony letnie z całą pewnością nie sprawdziłyby się dobrze zimą.

OponyZwiększają one wtedy ryzyko wpadnięcia w poślizg. Dodatkowo, bardzo szybko dochodziłoby do ich nadmiernego ścierania, przez co korzystanie z nich później w sezonie letnim nie byłoby możliwe. Wielu kierowców nie chce zmieniać opon na zimowe kierując się tym, że taka zmiana nie jest oficjalnie wymagana oraz obowiązkowa. Tak naprawdę jednak jest to najskuteczniejszy znany sposób, aby dostosować swoje auto do zmieniających się warunków pogodowych. Letnie ogumienie kompletnie nie poradziłoby sobie w przypadku oblodzenia drogi. Sporym zagrożeniem dla niego jest również rozmokły lub ubity śnieg na nawierzchni drogi. Zimowe opony są wyposażone w specjalne, głębsze rowki. Dodatkowo dysponują znacznie większą liczbą lameli oraz nacięć niż typowe opony letnie. Dzięki temu, znajdujące się na ich powierzchni rowki bieżnika wypełniają się śniegiem, co zdecydowanie zwiększa stabilność jazdy w najbardziej wymagających warunkach zimowych.

Regularna wymiana opon w samochodzie odgrywa w ostatnim czasie olbrzymią rolę, pomimo tego, że nie jest ona obowiązkowa. To właśnie ona może zdecydowanie poprawić bezpieczeństwo w czasie podróży, nawet w trakcie tych najbardziej wymagających warunków pogodowych, związanych przykładowo z oblodzeniem. Opony powinny być regularnie wymieniane dwa razy do roku, zarówno wczesną wiosną, jak też i jesienią. Pozwoli to z pewnością zachować ich prawidłowy stan techniczny przez długi czas.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Opony