Kiedy dokonywać wymiany opon w samochodzie?

Opony samochodowe są tym elementem, który może mieć decydujący wpływ na wygodę oraz bezpieczeństwo w czasie podróżowania autem. Większość kierowców obecnie jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, jak często i w jakich okolicznościach dokonywać ich wymiany. Wszystko zależy tak naprawdę o trybu i intensywności wykorzystywania opon.

OponyPotencjalny interwał wymiany obliczony być powinien na podstawie przebiegu, jaki w ciągu roku pokonuje dany kierowca. Jeżeli w porach ciepłych roku nie pokonuje się więcej niż 15 tys. kilometrów, zmiany opon trzeba będzie dokonywać co około 5 sezonów. Oczywiście, wszystko zależne będzie od tego, jak intensywnie korzysta się z samochodu, z jaką prędkością zazwyczaj się jeździ i po jakiego typu nawierzchni. W przypadku, gdy roczny przebieg w sezonie letnim uda się zmniejszyć do około 10 tys. kilometrów, wymiany opon będzie można dokonywać nawet co 8 sezonów. Po takim interwale zazwyczaj będzie można zaobserwować spłycenie się bieżnika. Jego stan techniczny oraz wizualny powinien być czynnikiem decydującym o konieczności podmiany opon w swoim samochodzie.

OponyZignorowanie płytkiego bieżnika w oponach może być przyczyną szeregu innych, łatwo dostrzegalnych problemów. Przede wszystkim w takiej sytuacji znaczne trudniejsze będzie utrzymywanie prawidłowej trakcji w czasie jazdy. Zdecydowanie utrudnić to będzie mogło bezpieczne poruszanie się takim pojazdem w każdych warunkach terenowych. Wielu producentów opon samochodowych wyznacza ich żywotność na określony czas. Nie warto się tym kierować, gdyż jak wspomniano wcześniej, trwałość opon nie będzie zazwyczaj wyznacznikiem ich przebiegu. W samochodach, które eksploatowane są bardzo sporadycznie, bezpieczne użytkowanie ogumienia trwać może nawet dekadę. Ogólnie przyjmuje się, że bezpieczna granica ich użytkowania wynosi około 10 lat. Starsze ogumienie nie będzie się natomiast nadawać do dalszej jazdy czy też wykorzystywania. Po minięciu piątego roku od daty produkcji opon, powinny one podlegać wnikliwej inspekcji wulkanizatora, który będzie w stanie określić ich stan techniczny.

W obecnym czasie większość kierowców zaczyna zdawać sobie sprawę ze znaczącej roli opon dla możliwości bezpiecznego i wygodnego kierowania samochodem w niemal każdych warunkach. Istotne jest więc, aby wykonywać kontrole stanu technicznego stosowanego w samochodzie ogumienia i w razie potrzeby, aby dokonywać jego wymiany na nowe. Tylko w takiej sytuacji będzie można mieć gwarancję idealnej przyczepności w niemal każdych warunkach terenowych.