Jak wygląda nauka jazdy?

Żeby móc płynnie i bezpiecznie jeździć samochodem to najpierw trzeba odbyć kurs jazdy w szkole. Podczas zajęć kursant poznaje nie tylko zasady poruszania się po drodze czy działa na placu manewrowym, ale poznaje także wiele innych rzeczy. Jak zatem tak naprawdę wygląda nauka jazdy, co obejmuje, ile trwa, zanim kursant będzie mógł przystąpić do oficjalnego egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w swoim regionie?

Prawo jazdy na medal

nauka jazdy w toruniuNa początku nauka jazdy w Toruniu dotyczy tylko teorii. Część zajęć odbywa się w siedzibie szkoły, ale kursant musi także samodzielnie uczyć się w domu. W szkole nauczyciel pokazuje między innymi różne sytuacje drogowe i każde kursantom wskazać kto ma pierwszeństwo, w jakiej kolejności będą oni wjeżdżać na skrzyżowanie itp. Prowadzone są także zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej. W domu natomiast kursant powinien zapoznać się z materiałami jakie dostanie ze szkoły. Są to między innymi spisy znaków drogowych wraz z objaśnieniami, kodeks drogowy, a także płyty z ćwiczeniami testów na prawo jazdy dzięki którym można sprawdzić poprawność, jak również szybkość odpowiedzi – ona także ma znaczenie, bo nie można się na teście zastanawiać w nieskończoność.

samochód - nauka jazdy A jak wyglądają zajęcia praktyczne? Kursant poznaje między innymi to co się znajduje pod maską samochodu – również na teście musi wskazać jedną rzecz którą wylosuje – chłodnicę, pojemnik na płyn do spryskiwaczy, zbiornik na olej i tym podobne. Kursant też musi umieć ustawić lusterka, siedzenie, czy zagłówki zanim ruszy. Potem zaczyna się pierwsza jazda, na razie tylko na placu manewrowym. Przyszły kierowca ma ruszyć autem w przód i w tył, zaciągnąć hamulec ręczny, czy nauczyć się rozglądać po placu, przed wykonaniem manewru. Potem zaczyna się robienie łuku czy kręcenie kółek na placu, tak by kursant ,,wyczuł” samochód, umiał ruszyć, zahamować, czy przyspieszyć. Dopiero jak już posiądzie te podstawowe umiejętności, to razem z nauczycielem wyjeżdża na ulicę.

Na kursie nauczy się także ruszać ze wzniesienia, jazdy po drodze szybkiego ruchu, czy zawracania na rondzie. Potem przystąpi do wewnętrznego egzaminu w szkole jazdy i jeśli go zda to dostanie dokumentację z którą pójdzie do WORD-u. Jak widać nauka jazdy obejmuje nie tylko naukę praktycznych umiejętności, ale także sporo teorii dotyczącej prawa drogowego, pierwszej pomocy, czy działania samochodu i jego komponentów. Dzięki temu kursant po szkoleniu i zdaniu egzaminu powinien jeździć bezpiecznie i prawidłowo, tak by nie stwarzać niebezpieczeństwa na drodze.