Zabudowa busa osobowego – podstawowa charakterystyka

Istnieją dwa sposoby na pozyskanie busa przeznaczonego do przewozu pasażerów – można kupić fabryczną zabudowę od producenta pojazdu lub przystosować auto dostawcze. W drugim przypadku można skorzystać z usług wyspecjalizowanych krajowych firm, które są w stanie pojazd dostawczy zamienić w wysoce komfortowy środek transportu zbiorowego.

Wygodna zabudowa busów osobowych

busy osoboweMontowane są fotele, oświetlenie czy klimatyzacja. Bus może posiadać fotele z podłokietnikami, pasami bezpieczeństwa oraz regulacją oparć i zagłówków, a cała konstrukcja jest dodatkowo wzmocniona. Na podłodze przedziału pasażerskiego umieszcza się drewnianą sklejkę, która zostaje pokryta wykładziną antypoślizgową. Część przeznaczona dla pasażerów posiada przeszklenie, które jest przyciemnione folią. Ściany boczne pokrywa się tapicerką, co podnosi estetykę pojazdu oraz poprawia parametry termoizolacyjne. Na całej długości pojazdu umieszczana jest także tapicerka sufitowa, która posiada dodatkowe oświetlenie, wyloty wentylacyjne dla klimatyzacji oraz przedział na bagaż podręczny. Luk bagażowy tworzy się z wykorzystaniem drewnianej sklejki tapicerowanej. Półka na bagaż podręczny może być jedno- lub dwustronna – zależy to od liczby przewożonych pasażerów. Dodatkowy parownik klimatyzacji pozwala na utrzymanie stałej temperatury w całym pojeździe. Obecnie zabudowa busów osobowych w praktyce oznacza przystosowanie pojazdu dostawczego do przewozu pasażerów. Podczas długich tras można wykorzystać ogrzewanie niezależne od pracy silnika.

Busy osobowePrzedział bagażowy umieszczony z tyłu pojazdu może zostać całkowicie odgrodzony od części pasażerskiej. W przedziale bagażowym stosuje się dodatkowe plastikowe nadkola. Siedzenia mogą być demontowane. Przedział pasażerski można wykończyć według różnych standardów – w pojazdach przeznaczonych na dłuższe trasy warto postawić na większy komfort podróżujących. W fotelach znajduje się pianka, która odpowiada za komfort przejazdu. Wszystkie fotele mają pasy bezpieczeństwa. Odpowiedni kształt foteli zapewnia dobre trzymanie boczne. Pasażerskie busy wykorzystuje się do organizacji transportu międzymiastowego, międzynarodowego, a także dla brygad robotniczych w takich branżach jak budownictwo. Możliwe jest wykonanie zabudowy, która pozwoli na przewóz 7 osób oraz towarów lub niezbędnych do pracy narzędzi.

Zakres wykonanej zabudowy zależy od homologacji pojazdu, jego długości oraz potrzeb inwestora. Pasy bezpieczeństwa mogą być dwu- lub trzypunktowe. W mniejszych busach przednie i tylne fotele znajdują się na tym samym poziomie.