Jak rodzaj felgi wpływa na typ lakieru?

Wszystkie poruszające się po drogach pojazdy mają felgi — stalowe albo aluminiowe. W pierwszym przypadku, gdy felga nie wygląda estetycznie, można zakryć ją kołpakiem. Alternatywą jest zastosowanie lakieru do felg. Także w przypadku felg aluminiowych malowanie pozwala ukryć drobne rysy i uszkodzenia, a także zamaskować poziom zużycia. Dostępnych jest kilka rodzajów lakierów, które pozwolą na kompleksowe odnowienie felg — od zabezpieczającego podkładu, przez kolor, po ochronną przezroczystą warstwę zabezpieczającą.

Lakier a ochrona felg samochodowych

Felga samochodowaFelgi stalowe są najprostszym rodzajem nośnika dla opony. Posiadają one zawsze zbliżoną do siebie budowę, a ich walory estetyczne są znacznie mniejsze niż w przypadku felg aluminiowych. Mają one przede wszystkim spełniać swoje zadanie, co nie oznacza, że nie można poprawić ich wyglądu. Podczas jazdy można najechać na wysoki krawężnik lub wpaść w dziurę, co prowadzi do uszkodzeń felgi, jej zarysowania oraz powstawania odprysków lakieru. Wówczas trzeba nałożyć nową warstwę lakieru, aby zapobiec największej bolączce wszystkich stalowych elementów — korozji. Odpowiednio dobrany niedrogi lakier do felg stalowych będzie chronił je przed utlenianiem. Wybrane preparaty mogą także przeprowadzić odrdzewianie felg, gdy proces korozji już się rozpocznie, co ostatecznie zapobiegnie utracie przez nie ich pierwotnych parametrów. Naturalny kolor aluminiowych felg jest jasny. Nakładając lakier, można podkreślić tę barwę lub zmienić ją na praktycznie dowolną.

Felga w samochodzieOprócz podnoszenia walorów estetycznych lakier do felg aluminiowych musi także tworzyć powłokę ochronną oraz właściwie utwardzać ich powierzchnię. Aluminium, w porównaniu do stali, jest metalem miękkim, dlatego musi być odpowiednio wzmocnione. Dobrze sprawdzi się uniwersalny lakier akrylowy na bazie wody. Felga będzie wówczas zabezpieczona przed działaniem wilgoci i promieniowania ultrafioletowego. Najwygodniejszy w aplikacji będzie lakier w sprayu — pozwala on przeprowadzić podstawową renowację aluminiowej felgi nawet w domowych warunkach. Zapewnia to równomierne pokrycie felgi samochodowej warstwą ochronną. Do zabezpieczenia przed korozją warto stosować emalie ftalowe karbamidowe. Po jej nałożeniu należy włożyć felgę do pieca lakierniczego nastawionego na temperaturę między 110, a 130 stopni Celsjusza, aby powłoka się utwardziła.

Lakiery do felg mogą mieć postać podkładu, który nakłada się przed rozpoczęciem właściwego malowania, a także bezbarwnej powłoki ochronnej. Istotne jest też to, aby przed nałożeniem lakieru we właściwy sposób przygotować felgę, usuwając z niej zabrudzenia oraz tłuszcz.