Czyszczenie i naprawy karoserii

Dobrze prezentująca się karoseria sprawia, że samochód od razu jest oceniany jako droższy, nowszy, bardziej zadbany. Niestety, to też ten element pojazdu który najbardziej jest narażony na uszkodzenia. Sól drogowa, małe kamyczki wylatujące spod kół pędzących aut, czy nawet promieniowanie słoneczne sprawia, że lakier robi się wyblakły, matowy, pojawiają się zarysowania.

Utrzymanie karoserii w dobrym wyglądzie

piękna karoseriaW związku z tym właściciele samochodów wypróbowują różne metody zabezpieczania, czyszczenia i naprawy karoserii, tak by przez długi czas prezentowała się ona jak należy. Jak to zrobić? Jakie metody są polecane? Najszybszy i najtańszy efekt da samo czyszczenie samochodu. Wielu kierowców robi to okazjonalnie np. przed świętami, a tak liczy, że deszcz spłucze wszystkie zabrudzenia. oczywiście można w ten sposób pozbyć się pyłu, czy kurzu, ale uporczywe zabrudzenia czy te ,,ukryte” np. między felgami nie zostaną usunięte. Dlatego też dobrze jest się wybrać na myjkę by dokładnie wyczyścić całą karoserię. Na myjni możemy zrobić coś jeszcze – a mianowicie nawoskować auto. Woskować można również ręcznie przy użyciu specjalnych preparatów. Ma on za zadanie zabezpieczyć auto przed utratą koloru czy drobnymi zarysowaniami. Wosk sprawia też, że karoseria wygląda na bardziej błyszczącą, jest po prosu ładniejsza.

detailing - naprawa karoseriiA co jeśli na karoserii pojawiły się drobne wgniecenia np. na skutek gradobicia albo drobne zarysowania od parkowania przy krzakach? Nie trzeba od razu wydawać kroci na usługi blacharsko-lakiernicze. Odpowiednią opcją będzie naprawa bez lakierowania w Krakowie. Dzięki specjalnym urządzeniom można ,,wyciągnąć” wgniecenie do góry, tak by zrównało się z resztą karoserii. Można także wypełnić jedynie samą ryskę na lakierze, a nie lakierować cały element. Program komputerowy dokładnie dobierze kolor, dzięki czemu naprawa nie będzie się odznaczała. Na własną rękę też możemy nieco zdziałać. Jeśli zarysowanie jest płytkie, to możemy użyć specjalnej pasty polerskiej, jak również pisaków/kredek dobranych pod kolor lakieru. Są to raczej rozwiązania tymczasowe i nie dają w pełni satysfakcjonującego efektu. Lepiej jest zatem wrócić się o pomoc do ekspertów.

Podsumowując, jest wiele metod na to, by zadbać o wygląd karoserii samochodowej. Mycie, woskowanie, polerowanie, czy specjalne naprawy warsztatowe sprawią, że nawet stary, zaniedbany pojazd może znów wyglądać jakby, dopiero co opuścił salon samochodowy. Dobrze jest znać takie alternatywy dla bardzo drogich i trwających długo (nawet kilka dni) procedur naprawczych.