Na czym polegają kompleksowe badania techniczne?

Dopuszczenie określonych pojazdów do ruchu wymaga wykonania i pozytywnego przejścia odpowiednich badań technicznych. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie fabrycznie nowe lub zabytkowe pojazdy. Pierwsze badania wykonuje się zazwyczaj dopiero po trzech latach od daty pierwszej rejestracji auta. Następny przegląd wymagany jest po dwóch latach, a kolejne jedynie co rok. Jest to o tyle ważne, że bez tego pojazd nie może być wykorzystywany przez kierowcę.

Korzyści z kompleksowego badania technicznego?

pięć stojących samochówWarto więc mieć świadomość tego typu obowiązku i regularnie zgłaszać się na potrzebne kontrole. Wykonywanie przeglądów technicznych pojazdów to czynność obowiązkowa dla każdego kierowcy. Nic więc dziwnego, że punktów, w których można zgłosić się na badania, powstaje coraz więcej. Na okresowe badania z autem można zgłosić się do stacji kontroli pojazdów zlokalizowanych na terenie całego kraju. Jeśli na terenie województwa małopolskiego potrzebne są kompleksowe badania techniczne Tarnów będzie miastem, do którego warto się w tym celu wybrać. Na miejscu działa wielu specjalistów swojej dziedziny, którzy sprawnie wywiązują się ze swojego zadania. Badanie skupia się wokół trzech zasadniczych etapów, do których zaliczyć należy przede wszystkim: identyfikację auta, sprawdzenie wymaganego wyposażenia, oraz dodatkowych regulacji.

opona samochodowaDokonuje się także oceny stanu podzespołów i układów. Przede wszystkim zgadzać musi się numer VIN, który wybity jest na nadwoziu samochodu — taki sam ma widnieć w dowodzie rejestracyjnym. Zgodnością cechować muszą się także tablice rejestracyjne. Jeśli te kryteria są spełnione, specjalista do spraw diagnostyki przechodzi do sprawdzenia innych elementów dodatkowych, takich jak gaśnica, trójkąt, czy fabryczne zagłówki. Kontroli w przypadku kompleksowych badań podlegają także szyby (zarówno pod kątem ich przepuszczalności, jak i stanu ogólnego), opony, wycieraczki, spryskiwacze oraz oświetlenie. Sprawdzany jest również układ kierowniczy, hamulcowy i wydechowy oraz nadwozie, zawieszenie i silnik. Przed udaniem się na przegląd, należy przede wszystkim ustalić, która stacja odpowiada za badania określonego masą typu pojazdu.

W przypadku badania dotyczącego samochodów osobowych, motocykli, przyczep i aut dostawczych kierowcy muszą udać się do SKP. Natomiast OSKP zajmuje się pojazdami powyżej 3,5 tony. Tradycyjny przegląd sprowadza się głównie do sprawdzenia systemów bezpieczeństwa auta, a także jego wpływu na środowisko. Najważniejszym zadaniem badań technicznych jest wykrycie potencjalnych usterek i zoptymalizowanie poziomu bezpieczeństwa pojazdu.