Jak wygląda import i eksport towarów?

Polska jest ogromnym potentatem w branży rolniczej, wydobywczej, czy usługowej. Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się produkcją żywności, wydobywaniem węgla i nie tylko. Z kolei w kraju nie posiadamy złóż ropy i gazu, nie hodujemy cytrusów czy awokado, nie ma też wielu szwalni produkujących ubrania. Dlatego też Polska je importuje z Chin, Hiszpanii, czy Rosji.

Wymiana towarów, czyli import i eksport

kontenerowiec na morzuChodzi o kwestie importu i eksportu. Eksport to sprzedaż czegoś za granicą, a import zaś sprowadzanie produktów do Polski. Każdy kraj dązy do tego żeby jak najwięcej sprzedawać, a jak najmniej sprowadzać. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Można założyć nowe firmy informatyczne, czy handlowe, jednak nie zmieni się zawartości cennych złóż w ziemi, czy nie stworzy atrakcji turystycznych. W związku z tym trzeba działać na tym co się ma i robić to jak najlepiej. Jak wygląda regularny import towarów z USA do Polski, czy eksport z Polski do Niemiec? Wszystko zależy od tego jak daleko ten kraj leży od nas i czy jest on członkiem różnych unii i stowarzyszeń. Na przykład eksport i import z Niemcami, Czechami, czy Słowakami nie stanowi żadnego problemu. Wszystkie państwa są członkami Unii Europejskiej.

kontenery na statkuTransport graniczny odbywa się bez przeszkód. Część towarów jest oczywiście do oclenia, szczególnie jeśli chodzi o alkohol i wyroby tytoniowe. Jednak to nie opóźnia transportu. Inaczej wygląda transport z odległych zakątków świata. Tu nie jest tak łatwo, bo każdy kraj ma osobne przepisy (nie ujednolicone jak unia), inne towary podlegają ocleniu czy mają inny podatek VAT. Trzeba zatem znać się na prawie gospodarczym, by móc handlować z podmiotami tam działającymi. Kolejna kwestia to sam sposób dostarczenia towarów. Do większości państw europejskich można dostać się drogą lądową. Tu sprawdzają się ciężarówki oraz cysterny. Jeśli chcemy dotrzeć do Irlandii, Islandii, czy na Cypr to niezbędny będzie prom dla tirów lub kontenerowiec. Z kolei jeśli chodzi o import z dalekich krajów, który nie obejmuje rzeczy ważących wiele ton, to warto jest zdecydować się na transport lotniczy. Jest szybki i niezawodny.

Jak widać kwestie importu i eksportu towarów potrafią być bardzo skomplikowane. Trzeba wiedzieć gdzie jest dobry rynek zbytu i co z Polski może cieszyć się powodzeniem za granicą. Również znajomość prawa w zakresie wjazdu do danego kraj i płacenia ceł oraz podatków jest niezbędna. Tym mogą zawsze zająć się fachowcy od spedycji międzynarodowej którzy podzielą się swoją wiedzą z nami.