Odzyskanie VAT – jakie są tego zalety?

Przewoźnicy trudniący się transportem poza terytorium swojego kraju mogą ubiegać się o liczne zwroty poniesionych kosztów. Mowa między innymi o kosztach paliwa, płynu AdBlue koniecznego w przypadku posiadania samochodu ciężarowego z silnikiem spełniającym normy od Euro 4 wzwyż, czy również wszelkiego rodzaju opłaty drogowe. Dzięki temu każdy przewoźnik ma szansę na zmniejszenie wydatków, które można wykorzystać inwestując w swoją firmę – na przykład ulepszenie floty aut i nie tylko. Czy zwrot VAT musi być jednak trudny? Przekonajmy się!

Zwrot VAT z UE – czy to takie trudne?

Płatności za paliwo oraz inne konieczne koszty poniesione ze względu na transportowanie dóbr z punktu A do punktu B nie są wcale małe. Niejednokrotnie bardzo mocno nadwerężają portfel pracodawców. W szczególności, gdy mowa jest o paliwie. Zakładając, że standardowy samochód ciężarowy spala około 22 litrów na 100 km, a cena paliw w Niemczech w przeliczeniu na złotówki to 6 złotych, za przejazd 1000 km, które dla kierowcy auta ciężarowego nie jest sporym problemem, daje to wynik 1320 złotych. Szczęśliwie możliwe jest nietrudne odzyskanie vat z zagranicy. Wystarczy złożenie wniosku do odpowiedniego urzędu, który – jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzony – umożliwi odzyskanie nawet około 50% poniesionego kosztu. Co jednak zrobić w przypadku, gdy wystąpią problemy?

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z przedsiębiorstwem, które specjalizuje się w księgowości i rozliczaniu wszelkich kosztów dla firm transportowych. Nie jest to ani trudne, ani drogie, dzięki czemu każde przedsiębiorstwo może łatwo odzyskać część swoich finansów. Należy jednak pamiętać, że za dany rok kalendarzowy wnioski można składać do września. Przykładowo – chcąc odzyskać vat zapłacony na terenie UE poprzez zakup paliwa w lutym, nie można złożyć dokumentu później niż do dziewiątego miesiąca roku. Posługując się wcześniejszym przykładem, 50% z kwoty 1320 to 660 złotych, co daje sporą kwotę. Może stanowić część naprawy auta, a tym samym warto ją przeznaczyć na uefektywnienie działania przedsiębiorstwa zamiast na opłacenie podatku vat.

Jak widać odzyskanie vat z państw należących do Unii Europejskiej nie jest zadaniem trudnym. Wystarczy złożyć odpowiedni dokument lub ewentualnie skontaktować się z firmą, której specjalnością jest rozliczanie finansów różnego rodzaju przewoźników. Sama kwota jest bardzo szybko zwracana, co stanowi niewątpliwą zaletę dla każdego właściciela firmy transportowej. Należy jednak pamiętać, aby złożyć dokument w odpowiednim czasie, by nie doszło do sytuacji, w której jego odzyskanie będzie niemożliwe ze względu na przedawnienie.