Jakie są główne zasady przyciemniania szyb w autach?

Wiele osób, decydując się na przyciemnianie szyb w samochodach, chciałoby, aby widoczność z zewnątrz była ograniczona do minimum. Nie jest to jednak możliwe, gdyż zarówno producenci folii przyciemniających, jak i właściciele warsztatów świadczących usługi przyciemniania szyb muszą trzymać się ustalonych standardów.

Profesjonalne przyciemnianie szyb

przyciemnianie szybStopień przepuszczalności światła regulowany jest przepisami, a co za tym idzie – zbyt słaba widoczność może zakończyć się mandatem i utratą dowodu rejestracyjnego. Na co zatem powinno zwrócić się uwagę, montując przyciemnienia szyb? Zazwyczaj, udając do się profesjonalnych warsztatów, można liczyć na doradztwo. Eksperci podpowiedzą, jaka jest wymagana przepuszczalność światła i o ile maksymalnie można przyciemnić szyby. Wielu sprzedawców również dodaje takie informacje do sprzedawanych folii przyciemniających. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie zamontować taki produkt na szybie swojego pojazdu. Wówczas trzeba mieć na uwadze, że szyba czołowa musi mieć zachowaną przepuszczalność światła na poziomie 75 procent, natomiast szyby przednie boczne na poziomie 70 procent. Szyby tylna oraz boczne tylne nie mają ustanowionych ograniczeń, dlatego mogą zostać przyciemnione w maksymalnym stopniu.

przyciemnianie szybNależy zwrócić uwagę, że producenci szyb samochodowych zazwyczaj sprzedają już nieco przyciemnione szyby – powinno być to uwzględnione podczas montażu przyciemnień. Jeżeli proporcje nie zostaną zachowane, podczas kontroli drogowej kierujący samochodem może zostać ukarany mandatem od 20 do nawet 500 złotych. Nie jest to jedyna kara, gdyż zabierany jest dowód rejestracyjny, a w pojeździe muszą zostać zdemontowane przyciemnienia przekraczające standardy. O ile w przypadku folii nie będzie to problemem, tak wybierając metodę piecową, (metalizowanie szkła tlenkami tytanu w piecu) może okazać się, że właściciel pojazdu będzie stratny nawet kilka tysięcy złotych. Aby mieć pewność, że przyciemnienie zostało odpowiednio dobrane, warto zdecydować się na wizytę w warsztatach. Polecane są firmy oferujące bezinwazyjne przyciemnianie szyb w Gliwicach – od lat działają na rynku i są na bieżąco z obowiązującymi przepisami.

Montaż szyb przyciemniających nie należy do najprostszych – nie każda ciemna folia wpisze się w obowiązujące standardy i przepisy. Należy mieć to na uwadze, dokonując montażu samodzielnie. Nie mając pewności, w jakim stopniu szyby zapewniają przepuszczalność światła, warto udać się do profesjonalnego warsztatu, gdzie specjaliści dobiorą najodpowiedniejsze rozwiązania.