Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery do samochodu?

Każda, prawidłowo działająca kamera to wysoki wzrost bezpieczeństwa dla kierującego pojazdem. Błędne jest myślenie, że kamerka samochodowa powinna znajdować się wyłącznie w pojazdach, które pokonują sporo kilometrów. Na uczestników ruchu zagrożenia czekają na każdym rogu, bez względu na to, czy pojazd przejechał 10, czy 1000 kilometrów.

Kamera z dobrym obiektywem

kamera do samochodu Zaopatrując się w kamerkę, można zarejestrować każdy wypadek i kolizję, a samo nagranie może być podstawą do wypłaty odszkodowania lub uniknięcia odpowiedzialności. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i przez internet można zakupić wiele modeli kamer po różnej cenie. Co powinno być priorytetem przy wyborze najlepszej kamerki? Nie warto sugerować się ceną, gdyż tańsze modele bardzo często posiadają zbliżone parametry do tych o wiele droższych. Najlepiej skupić się przede wszystkim na jakości obrazu – najrozsądniej jest wybierać kamerki, które nagrywają w rozdzielczości full HD (1080p) lub HD (720p). Dopuszczalne są również nagrania w rozdzielczości 480p, jednak część detali może pozostać nieczytelna. Kamerki poniżej tych wartości będą miały niewyraźny obraz, a tablice rejestracyjne pojazdów nie będą mogły zostać przeczytane.

kamera do samochodu Koniecznie należy zapoznać się też z tak zwanymi „klatkami na sekundę” (FPS) – wielu producentów w opisie podaje, że ich kamerki nagrywają w rozdzielczości 720p, jednak przy mniej niż 15 FPS, przez co obraz może nie być płynny. Najodpowiedniejszą wartością dla kamerek samochodowych rzędu kilkuset złotych jest rozdzielczość od 480p do 1080p przy zachowaniu 30 FPS. Przy wyborze kamerki, warto też mieć na uwadze, czy zapętla nagrywane filmy (nadpisuje stare nagrania, jeśli skończy się miejsce) – większość urządzeń ma taką możliwość. Ważny jest również czujnik kolizji, kiedy to po uderzeniu kamerka rozpoczyna awaryjne nagrywanie (taki plik się nie nadpisuje). Dobra kamera do samochodu w korzystnej cenie powinna posiadać również szerokokątny obiektyw (około 120 stopni lub więcej). Parametrów kamerek samochodowych jest mnóstwo – wybór odpowiedniego urządzenia jest przez to problematyczny dla osoby, dokonującej zakupu po raz pierwszy.

Najważniejszymi wartościami, na które trzeba zwrócić uwagę, jest rozdzielczość i liczba klatek na sekundę, a także pojemność karty (zalecane są urządzenia z możliwością dołożenia karty SD 32 GB lub 64 GB) i nagrywanie obrazu w pętli. Przy wyborze nie warto sugerować się ceną, gdyż często zdarza się, że produkt za kilka tysięcy złotych dostarcza dokładnie takie same możliwości, co urządzenie za 200 złotych.