Ile kosztuje przegląd samochodu?

Badanie techniczne pojazdu wykonuje się przynajmniej raz w roku, choć można również częściej. Posiadanie ważnego przeglądu jest w Polsce obowiązkowe, a jego brak karany jest grzywną w wysokości 500 złotych oraz zabierany jest dowód rejestracyjny pojazdu. Aby go odzyskać, należy wykonać badanie techniczne pojazdu i zgłosić się z dokumentem do starostwa, w którym samochód jest zarejestrowany.

Profesjonalny przegląd auta

przegląd samochoduWarto wykonywać regularne przeglądy, gdyż ich cena nie jest wysoka, a skutecznie wpływa na bezpieczeństwo kierującego, jak i innych uczestników ruchu. Koszt przeprowadzenia przeglądu technicznego samochodu został odgórnie ustalony i wynosi 99 złotych w przypadku aut osobowych oraz 162 złote, jeżeli badanie dotyczy samochodu z zainstalowanym modułem LPG. Posiadacze motocykli za wykonany przegląd będą musieli zapłacić jedynie 62 złote, natomiast kierowcy pojazdów ciężarowych muszą liczyć się z kosztem 153 złote. Cena ta może wzrosnąć, jeżeli właściciel pojazdu uda się na stację diagnostyczną zbyt późno. Do 45 dni po upływie terminu przeglądu technicznego, stawka przeprowadzanych czynności pozostaje niezmienna, jeśli jednak pojazd był niebadany przez dłużej niż 45 dni, wówczas stacja diagnostyki pojazdów ma obowiązek zwiększenia ceny aż o 50 procent.

przegląd samochoduJest to szczególnie problematyczne dla osób z zainstalowanym gazem, dlatego warto mieć to na uwadze. Jeżeli pojazd nie przeszedł przeglądu, jednak przyczyną awarii jest drobnostka – diagnosta może wymagać powtórnego badania po naprawie podzespołów. Właściciel ma na to 14 dni, aby nie ponosić dodatkowych opłat związanych z wykonaniem przeglądu od podstaw. W wielu warsztatach diagnostycznych można wykonać niezbędne naprawy i ustawienia świateł lub geometrii kół, jednak jest to dodatkowo płatne. Cena poszczególnych czynności waha się, między 14 złotych (w przypadku ustawiania świateł) a 36 złotych (jeżeli ustawiana jest geometria kół jednej osi). Jeśli właściciel chce wykonać przegląd samochodu z Wrocławia, to znajduje się tam firma, gdzie można liczyć na profesjonalne doradztwo i błyskawiczny serwis. Bez względu na wybraną stację diagnostyki pojazdów, cena usług pozostaje niezmienna.

Jest to komfortowe rozwiązanie dla kierowców każdego typu aut. Wydatek około 100 złotych rocznie to niewielki koszt, który sprawi, że kierujący nie tylko uniknie mandatu w wysokości 500 złotych, ale również przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Czas trwania przeglądu jest zaskakująco szybki i z reguły trwa około 20 minut.