Kto ma obowiązek montażu tablic wyróżniających?

Właściciele samochodów ciężarowych często zastanawiają się, czy w ich przypadku konieczny jest montaż tablic odblaskowych. W wielu przypadkach tego rodzaju tablice nie są wymagane. Warto jednak zaznaczyć, że elementy wyróżniające mają przede wszystkim za zadanie zapewnić kierowcom dodatkowe bezpieczeństwo. W ruchu drogowym, szczególnie nocą, nieprawidłowo oświetlona naczepa, przyczepa lub sam samochód może stanowić ogromne zagrożenie dla innych kierowców.

Tablice na pojazdy specjalne

tablice odblaskoweKto zatem ma obowiązek montażu tablic? Według przepisów, tego typu odblaski wymagane są w przypadku pojazdów ciężarowych, których dopuszczalna masa całkowita przekroczyła 7,5 tony. Tablice odblaskowe będą musieli zamontować także kierowcy pojazdów specjalnych oraz autobusów przegubowych klasy II i III. Produkty zapewniające bezpieczeństwo dedykowane są też dla osób poruszających się z przyczepami lub naczepami. Dostępność tablic wyróżniających jest na polskim rynku ogromna, zatem nie stanowi problemu dobranie odpowiedniego oznaczenia dla swojego pojazdu. Odblaski dostępne są w różnego rodzaju kształtach, kolorach i rozmiarach. W przypadku przyczep i naczep, tablice powinny mieć odblaskowe tło koloru żółtego, z obrzeżem oklejonym czerwoną folią fluorescencyjną. Cena zakupu odblasków jest niewielka i waha się między 20, a 50 złotych, w zależności od rodzaju i wielkości tablicy. Tego typu elementy bezpieczeństwa można bezproblemowo zakupić zarówno przez internet, w sklepie stacjonarnym, jak i w różnego rodzaju hurtowniach.

tablice odblaskowePrzed zakupem, warto zwrócić uwagę, czy kupowana tablica posiada ważny certyfikat. Dzięki temu, kierowcy będą mieć gwarancję, że zakupiony produkt prawidłowo wyróżnia pojazd. Zamontowanie odblasków trwa błyskawiczne i nie musi w żaden sposób uszkodzić naczepy lub przyczepy. Najwięcej osób decyduje się na montowanie tablic przy użyciu solidnej taśmy dwustronnej. Są też osoby, które montują je przy użyciu wkrętów lub nitów. Brak oznakowań odblaskowych może skutkować kontrolą drogową i upomnieniem bądź karą nałożoną przez policję. Celem tablic jest ochrona nie tylko kierującego, ale też innych uczestników ruchu drogowego.

Za niewielkie pieniądze można zakupić odblaski, które wymagane są w przypadku pojazdów ciężarowych, specjalnych oraz wyżej wymienionych autobusów przegubowych. Zgodnie z prawem, policja może ukarać kierującego, który nie jest zaopatrzony w tego typu tablice. Problem może również pojawiać się na stacji diagnostycznej, w trakcie przeprowadzania przeglądu samochodu ciężarowego.