Jak polerować lakier auta?

Atrakcyjny wygląd auta w dużej mierze zależy od wyglądu karoserii samochodowej. Pojazd brudny, z matowym lakierem, będzie wydawał się stary i zniszczony, nawet jeśli dopiero co wyjechał z salonu, a samochód z błyszczącym lakierem będzie robił dobre wrażenie na potencjalnym kupującym. Warto zatem zadbać o wygląd lakieru, o co postarają się specjaliści z firm zajmujących się auto detailingiem.

Polerowanie karoserii auta

polerowanie lakieruW jakie usługi warto zainwestować? Bardzo popularną usługą jest dokładne polerowanie lakieru w Gdańsku. Jak ono przebiega i jaki efekt daje? Jeśli lakier jest pozbawiony blasku, widać na nim drobne ryski to w procesie polerowania zostaną one usunięte. Dobrze wykonane polerowanie nada pojazdowi niemal lustrzanego blasku. Wszystko zaczyna się od dokładnego mycia samochodu. Trzeba to robić delikatnie, by nie uszkodzić lakieru. Przydatne są szampony, aktywne piany, jak również miękkie myjki i gąbki. Karoseria powinna być czysta i odtłuszczona. Potem można zabrać się za polerowanie. Do wyboru są pasty o różnym stopniu ścieralności. Im wyższy stopień tym mocniejsza pasta, taka sprawdzi się do usuwania głębokich zarysowań i do polerowania twardych lakierów. Słabsze pasty dobre są do małych rysek i miękkich lakierów. Polerować auto można ręcznie lub maszynowo, przy pomocy obrotowych polerek.

polerowanie lakieruIm lakier jest w gorszym stanie tym bardziej trzeba się przyłożyć do polerowania. Duże elementy auta, takie jak maska, warto sobie podzielić na kilka części, by całość była równo wypolerowana. Po skończeniu pracy z polerką ponownie trzeba umyć auto, żeby zmyć resztki pasty polerskiej. Następnie przechodzi się do etapu zabezpieczania lakieru. Służą do tego pasty finishingowe, czyli pasty nabłyszczającej. Dzięki niej lakier nabierze ładnego połysku, a po polerowaniu nie będzie też widać hologramów na karoserii. Stosowane są również woski. Zamiast pasty lub wosku można na auto nałożyć także powłokę ceramiczną. To powłoka ochronna, która zabezpiecza lakier nie tylko przez matowieniem, ale także przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz korozją. Powłoka sprawia, że lakier jest jakby twardszy, więc zarysowania nie będą się na nim tworzyły tak łatwo.

Kończąc rozważania, polerowanie lakieru to sprawdzona metoda na przywrócenie mu dawnej świetności i pozbyciu się zarysowań. Dokładne umycie auta, polerowanie karoserii, a następnie nałożenie wosku, pasty nabłyszczającej czy powłoki ceramicznej sprawi, że lakier będzie wyglądał jak nowy i będzie chroniony przed deszczem, promieniami słonecznymi, czy zadrapaniami.