Zalety pokrycia samochodu powłoką ceramiczną

Każdy samochód, prędzej czy później, ulegnie procesowi korozji. Kwestia „prędzej czy później” jest tutaj jednak znacząca. Gdy chcemy utrzymać auto w doskonałym stanie, warto zainwestować w wykonanie na karoserii odpowiednich zabiegów. Do jednych z takich zabiegów należy wykonanie na aucie powłoki ceramicznej. Jakie są zalety takiej powłoki, postaramy się omówić poniżej.

Dobrze wykonana powłoka ceramiczna

Wykonanie na aucie powłoki ceramicznej to opcjonalny zabieg do wykonania na karoserii. Polecany jest osobom, które szczególnie dbają o swoje auta – właścicielom zabytkowych pojazdów, lub osobom, którym szczególnie zależy na utrzymaniu estetyki auta. Współcześnie ten zabieg jest wykonywany częściej, ponieważ przy produkcji współczesnych aut stosuje się cieńsze warstwy lakieru. Taki zabieg wzmacnia strukturę lakieru. Dobrze wykonana powłoka chroni auto przed zarysowaniami, sprawia, że łatwiej jest utrzymać czystość karoserii – samochód mniej się brudzi i łatwiej się go czyści. Zanieczyszczenia nie przywierają łatwo do powłoki lakieru. Powłoka zapewnia także hydrofobowość karoserii. Drobinki ceramiki odpychają od siebie cząstki wody, dlatego warstwa karoserii nie ulega zwilżeniu. To z kolei zapewnia dobrą ochronę przed korozją. Krople wody spływają po aucie razem z drobinkami brudu. Powłoka ceramiczna nadaje barwie karoserii głębszy wymiar. Światło odbija się od powłoki pod wieloma kątami, dlatego barwa lakieru nabiera zdecydowanej głębi. Warto jednak pamiętać o tym, że pokrycie ceramiczne nie chroni całkowicie przed dużymi i głębokimi rysami.

Cena za wykonanie takiego zabiegu jest wysoka, co ma związek z wysoką ceną preparatów do wykonania powłoki. Jednakże taki zabieg to swego rodzaju inwestycja – pokrywa ceramiczna starcza na lata i zwiększa wartość rynkową pojazdu, jeżeli kiedyś zapadnie decyzja o jego sprzedaży. Nakładanie powłoki ceramicznej wykonuje się w wybranych, profesjonalnych zakładach samochodowych. Lepiej nie wykonywać tego zabiegu samodzielnie, ponieważ efekty źle przeprowadzanego zabiegu bardzo ciężko usunąć czy zmodyfikować (źle rozprowadzoną powłokę ceramiczną można zetrzeć jedynie papierem ściernym). Zewnętrzną warstwę samochodu pokrywa się dwoma preparatami: jeden ma działanie hydrofobowe, a drugi upiększające.

Ceramiczne zabezpieczenie samochodu nie gwarantuje, że na naszym samochodzie nie powstaną głębokie rysy, ale jest to dobry zabieg podnoszący estetykę auta. Barwa lakieru staje się głębsza, a karoseria staje się bardziej odporna na zabrudzenia. W ten zabieg powinni zainwestować ci, którym zależy na utrzymaniu wartości rynkowej samochodu. Po kilku latach zabieg warto powtórzyć.