Jak rozróżnić oryginał alufelg od tych podrobionych?

Każdy fan motoryzacji wie, ile uroku potrafią autu dodać alufelgi. Jednak wybierając je trzeba kierować się nie tylko wyglądem, ale innymi parametrami, ponieważ może przełożyć się to na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Decydując się na używane alufelgi trzeba zwrócić uwagę na jeszcze więcej rzeczy podczas zakupu lub zdać się na wiedzę zaufanych specjalistów. Jakość zakupionych felg jest bardzo ważna, ponieważ może mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy.

Alufelgi – prawdziwe, czy podrobione?

alufelgaKupujący jest w stanie pomylić podrobioną alufelgę z oryginalną, ponieważ ocena jej wcale nie jest taka łatwa. Bardzo często są one łudząco do siebie podobne, jednak znacząco różnią się między sobą wykonaniem, a konkretnie – materiałem, z którego zostały one zrobione. Zły materiał przekłada się na wytrzymałość — podrobiona alufelga może podczas jazdy czy najechaniu na jakąś dziurę zwyczajnie pęknąć, w wyniku czego zostaje zagrożone nasze zdrowie i bezpieczeństwo. W złej jakości elementach może również odpryskiwać się lakier, przez co sam samochód będzie wyglądać gorzej.

alufelgi mercedesaSame alufelgi tworzone są ze stali oraz z aluminium. Te drugie lepiej się sprawdzają nie tylko dlatego, że lepiej wyglądają, ale również są lepsze w odprowadzaniu ciepła z zacisków hamulcowych, co jest bardzo istotne przy dużych prędkościach czy dłuższej jeździe. Ponadto te z aluminium mają lepszą wytrzymałość aniżeli stalowe. Kupując używane alufelgi do Audi A4 czy Mercedesa GLC bardzo często można spotkać się z podróbkami. Jak więc ocenić ich jakość wykonania? Przede wszystkim nie można kierować się tylko i wyłącznie wyglądem, ale warto zwrócić uwagę na firmę sprzedającą. Producenci, którzy istnieją krótko na rynku, nie mają zbyt dużego zaufania i czasami lepiej jest wybrać sprawdzoną firmę. Ponadto należy zwrócić uwagę na ceny – przykładowo alufelgi o średnicy 15 cali zaczynają się od 400 złotych w górę, dlatego nie warto wybierać tych za 200 lub nawet mniej. Ponadto sprzedający bardzo często oszukują, mówiąc że dane alufelgi są oryginalne, jednak zostały odrzucone przez producenta, ale mimo wszystko nie mają na sobie żadnego loga. Takie zawsze jest nawet na odrzutach, dlatego nie warto słuchać się takiego sprzedającego.

Ostatnią rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę to atesty – w Polsce wszystkie alufelgi posiadają europejskie atesty, które potwierdzają minimalne wymogi bezpieczeństwa. Reasumując, kupując używane czy nawet nowe alufelgi do swojego auta należy kierować się nie tylko wyglądem, ponieważ podróbki mogą być łudząco podobne do oryginałów. Warto zwrócić uwagę na sprzedającego oraz na to czy dane alufelgi posiadają atesty, które są wymagane w naszym kraju.