Czy filtry powietrza w pojazdach są potrzebne?

Firma Mecalac, z niemiecko-francuskimi korzeniami, specjalizuje się w produkowaniu sprzętu i maszyn budowlanych, do których należą przede wszystkim francuskie koparki, niemieckie ładowarki oraz walce. Produkty tej firmy zdobyły uznanie wśród polskich budowlańców i inżynierów, są chętnie stosowane do pracy. Firma otworzyła 4 filie w Polsce, rozszerzając swe zasięgi i dostępność maszyn, które dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, plasują się w światowej czołówce tego typu pojazdów.

Filtry kabinowe – podstawa czystego powietrza

filtrPraca maszyn na budowie wiąże się z wytwarzaniem oparów, pyłów i kurzu. Szczególnie narażeni na nie są pracownicy, którzy przebywają w bezpośrednim kontakcie z zanieczyszczeniami. Na ogół niewiele osób ma świadomość, jak bardzo są one groźne dla zdrowia ludzkiego. Osoby posługujące się takimi maszynami także znajdują się w strefie zagrożenia. Z tego względu wiele nowoczesnych pojazdów wyposażanych jest w specjalistyczne systemy filtrujące. Kabinowe filtry do Mecalac podnoszą komfort pracy, ale przede wszystkim dbają o zdrowie pracownika. Ich zadaniem jest wyłapywanie ze wpadającego do środka pojazdu powietrza niebezpiecznych drobin. Coraz popularniejsze stają się filtry zawierające wkład z węgla aktywnego, który dzięki swoim niesamowitym właściwościom wychwytuje i wiąże oprócz pyłów, kurzu, sadzy, grzybów i alergenów nieprzyjemne zapachy oraz trujące gazy.

filtr kabinowyWszystkie nowoczesne samochody osobowe i ciężarowe wyposażane są przez producentów w wiele filtrów. Do najważniejszych z nich należą filtry kabinowe, oleju, paliwa i powietrza. Dzięki temu redukowane są zanieczyszczenia uwalniające się z pojazdów, jak i filtrowane jest wpadające do środka powietrze, którym oddycha kierowca i współpasażerowie. Skąd mamy wiedzieć, kiedy należy wymienić zużyty filtr? Może to zasugerować kilka rzeczy – zwiększone osadzanie się pary wodnej na szybach, zmniejszona wydajność nawiewu, czy przedostawanie się brzydkich zapachów z zewnątrz. Zapchany filtr może nasilić objawy alergiczne – nieżyt nosa, bóle gardła i głowy, ponieważ to idealne miejsce do zagnieżdżenia się bakterii i drobnoustrojów. Wymianę można przeprowadzić zazwyczaj samodzielnie, co pozwoli na oszczędność czasu i pieniędzy.

Okresowa wymiana filtrów, czy to w maszynach budowlanych, czy w samochodach osobowych, jest niezwykle istotna. To dość tania operacja, a dzięki niej możemy zyskać o wiele czystsze i lepsze jakościowo powietrze w samochodzie. Jak powszechnie wiadomo – na zdrowiu nie warto oszczędzać, dlatego warto przemyśleć, czy kilkanaście zaoszczędzonych złotych jest warte późniejszych problemów z układem oddechowym.