Sprawna klimatyzacja samochodowa

Wielu z nas wybierając model samochodu kieruje się jego wyposażeniem. Przykładamy wagę do komputera pokładowego, elektrycznych szyb, ale zwłaszcza do klimatyzacji, która poprawia komfort podczas długich letnich podróży. Aby jednak móc cieszyć się powiewem chłodu trzeba się upewnić, że cały system dostarczający czynnik do układu wentylacji jest szczelny i nie posiada żadnych wad.

Stacja klimatyzacja a działanie instalacji

stacja klimatyzacjiSamo wyposażenie pojazdu w klimatyzację niestety nie wystarczy, potrzebne jest również częste napełnianie zbiornika czynnikiem chłodzącym oraz odgrzybianie poprawiające jakość dostarczanego powietrza. Serwisy klimatyzacyjne dokonujące napraw przewodów oraz układu wentylacji muszą posiadać specjalny sprzęt, który wskaże im stan posiadania czynnika oraz ewentualne miejsce usterki. Jest to bardzo istotne, ponieważ nawet po napełnieniu systemu chłodzącego może się okazać, że w którymś miejscu następuje wyciek. Dlatego powszechnie wykorzystywana jest zautomatyzowana stacja klimatyzacji, która sprawdza poprawność działania instalacji badając ciśnienie przepływu, stan filtrów oraz wilgotności. W każdej chwili można zdecydować się na aktualizacje systemu lub gromadzić wyniki wszystkich pomiarów na dysku przenośnym, czy innym urządzeniu.

stacja klimatyzacjiCały proces trwa zaledwie kilka minut, a pozwala uzyskać szczegółowe informacje dotyczące rodzaju czynnika znajdującego się w systemie chłodzącym oraz występujących awarii. Stacja klimatyzacji działa niemal samodzielnie, operator ma za zadanie podłączyć ją w odpowiednim miejscu do samochodu, a maszyna w tym czasie sama zdecyduje jakie zabiegi musi wykonać, aby klimatyzacja była w pełni sprawna. Często trzeba zadbać o wymianę filtrów, odgrzybianie oraz ponowne załadowanie właściwego czynnika, zwłaszcza po sezonie zimowym, ponieważ większość posiadaczy samochodów nie korzysta z klimatyzacji zimą. Warto jednak wiedzieć, że aby była ona sprawna i nie zbierała się w niej wilgoć warto jeździć cały czas na włączonej klimatyzacji, zmieniając temperaturę przepływającego powietrza. Profesjonalne stacje klimatyzacji są w stanie zdiagnozować cały system w przeciągu kilku minut ukazując efekty testu na monitorze.

Daje to konkretne wskazówki mechanikom jakie czynności muszą wykonać w danym pojeździe, aby jego właściciel mógł zwłaszcza w sezonie letnim cieszyć się przyjemnym chłodem. W większości przypadków cały proces ogranicza się do napełnienia klimatyzacji właściwym czynnikiem, bądź wymianą filtra, jednak zdarzają się i takie przypadki, kiedy potrzebne jest nowe uszczelnienie instalacji.