Jak zregenerować wtryskiwacze w dieslu?

Każdy silnik wyposażony jest w wiele elementów, które szybko się zużywają i wymagana jest natychmiastowa naprawa, by nie doprowadzić do awarii kolejnych podzespołów. Dotyczy to zwłaszcza silników diesla, których system wtrysku paliwa działa pod dużym ciśnieniem. Wykorzystuje się w nim dwa rodzajów wtrysków – pośredni i bezpośredni, zależności od konstrukcji.

Kompletna i prawidłowa regeneracja

regeneracja wtryskiwaczyIch częsta i nadmierna praca doprowadza do awarii, które są niezauważane przez kierowców. Pierwsze objawy nie wzbudzają podejrzeń, jednak całkowita naprawa wiąże się z dużymi kosztami, które mogą nas przerosnąć. Wtryskiwacze współpracują z pompą pod wysokim ciśnieniem i przekazują odpowiednią dawkę paliwa do silnika. Często się jednak zużywają, o czym zaczyna świadczyć zwiększone spalanie, większy moment obrotowy oraz niecodzienny dym z układu wydechowego. Całkowita wymiana wtryskiwaczy może się wiązać z wydatkiem nawet kilkunastu tysięcy złotych, na szczęście pojawiła się na rynku dobra alternatywa – regeneracja wtryskiwaczy. Kompletna i prawidłowo wykonana regeneracja przywraca wtryskiwaczom sprawność, trzeba jednak znaleźć właściwy warsztat, który będzie znał się na rzeczy. Cały proces wymaga dużego skupienia i jest czasochłonny, dlatego jego koszta też nie należą do najniższych.

regeneracja wtryskiwaczyNajpierw jednak należy rozpoznać czy dane wtryskiwacze nadają się do regeneracji poprzez wykonanie specjalnych testów sprawdzających jakość części. Regeneracja wiąże się z rozebraniem wtryskiwaczy na najmniejsze elementy, wymianę wadliwych komponentów oraz złożenie go z powrotem. Dlatego tak istotny jest fakt, żeby wykonywała to osoba, która dobrze zna się na mechanice. Niezbędny jest także bardzo drogi profesjonalny sprzęt, w który musi być wyposażony warsztat. Trzeba być bardzo ostrożnym powierzając wtryski do regeneracji. Lepiej skorzystać z usług droższego i renomowanego serwisu, niż otrzymać później części w gorszym stanie. Podwójne płacenie za regenerację, która za jakiś czas będzie zmuszała nas do wymiany wszystkich wtryskiwaczy nie ma sensu, warto więc jednorazowo wydać odrobinę więcej i być zadowolonym. Regeneracja wtryskiwaczy staje się coraz bardziej popularna.

Warsztaty zaopatrują się w specjalistyczny sprzęt, który zwraca się po kilku naprawach. Na rynku mimo to nadal brakuje profesjonalistów, którzy poradzą sobie z każdym typem wtryskiwacza oraz jego diagnozą. Należy z wielką starannością wybierać warsztat i nie sugerować się kosztami, które i tak są kilkukrotnie mniejsze niż wymiana wszystkich wtryskiwaczy na nowe.