Bezpieczne holowanie tirów

Jazda samochodem dla wielu osób kojarzy się z szybkim transportem i komfortowym podróżowaniem. Na drodze jednak często dochodzi do nieprzewidzianych sytuacji, które mogą skończyć się w różny sposób. Od pomocy na autostradzie i nie tylko jest specjalna pomoc drogowa, oferująca różnego rodzaju usługi.

Holowanie tira wymaga opanowania

holowanie tirJedną z nich jest holowanie. Holowanie samochodów nie należy do łatwych zadań. Prowadzenie drugiego pojazdu za pomocą liny czy innego dostępnego do tego celu sprzętu wydaje się łatwą czynnością, jednak nią nie jest. Szczególnie dużą trudność sprawia właśnie holowanie tirów. Holowanie tir w Bydgoszczy wymaga niezwykłej precyzji oraz opanowania. Jest to spowodowane tym, że tiry to pojazdy, które wymagają większej uwagi w prowadzeniu i wszelkiego rodzaju pomocy z usterkami, głównie ze względu na swój rozmiar. Z każdym mijającym rokiem liczba aut ciężarowych wzrasta, w związku z czym usługa holowania cieszy się dużą popularnością. Firmy zajmujące się tym zapewniają bezpieczny transport tira do miejsca, w którym ma się znaleźć. Jednak aby czynność ta była bezpieczna konieczne jest zastosowanie się do kilku zasad. Najważniejszą z nich jest to, aby pojazd, który jest holowany był prowadzony przez osobę z prawem jazdy dostosowanym do danego pojazdu. Równie ważne jest aby połączenie pomiędzy samochodem, który wymaga pomocy i tym, który zajmuje się jego prowadzeniem, było trwałe i solidne.

holowanie tirW przypadku gdy połączenie nie będzie wystarczająco mocne może dojść do odłączenia pojazdu holowanego, a co za tym idzie – do wypadku. Aby czynność ta była bezpieczna należy pamiętać także o odpowiedniej prędkości. Dopuszczalna prędkość to około 30km/h w przypadku obszaru zabudowanego i dwa razy tyle poza obszarem zabudowanym. Warto wspomnieć również o odległości pomiędzy dwoma pojazdami. Długość linki pomiędzy holowanym tirem, a pojazdem holującym musi mieć około 3 metrów, chociaż zalecane jest, aby wynosiła trochę więcej. W ten sposób tir nie będzie za daleko od pojazdu ani za blisko. Ponadto, aby doszło do holowania w pojeździe wymagającym pomocy musi być sprawny przynajmniej jeden układ hamulcowy. W innym przypadku holowanie jest niebezpieczne. Zepsuty pojazd musi być koniecznie oznaczony odblaskiem ostrzegawczym. Równie ważną zasadą przy tej czynności jest to, aby tir nie był holowany na autostradzie.

Holowanie tirów czy innych pojazdów jest zadaniem, które musi być wykonywane ze szczególną rozwagą i precyzją. Ważne jest zatem, aby stosować się do wymienionych wcześniej wskazówek. W innym przypadku czynność może okazać się niebezpieczna i zagrażać zdrowiu, a nawet życiu osobom, które są w pojeździe holowanym i holującym.