Jakie preparaty do paliwa warto wybrać?

Choć wielu kierowców po prostu tankuje do swoje auta benzynę i nie myśli o zastosowaniu dodatkowych preparatów, ci bardziej świadomi nie przechodzą obojętnie obok półki z dodatkami do paliwa w sklepie motoryzacyjnym. Wiedzą o tym, że te dodatki mają na celu poprawę parametrów benzyny, mogą nawet zmniejszyć zużycie paliwa. Wśród asortymentu znajdziemy całe mnóstwo preparatów.

Dodatki do paliwa

dobre preparaty do paliwaMożemy wymienić tutaj na przykład produkty do czyszczenia układów wtryskowych. Ich zadaniem jest pozbycie się zanieczyszczeń w postaci osadów, które znajdują się we wtryskach i są naturalne ze względu na codzienną eksploatację auta. Tego typu środki charakteryzuje uniwersalność – mogą być stosowane w każdym pojeździe, niezależnie od jego modelu czy też rodzaju silnika. Oczywistym jest więc, że nie są agresywne i nie ma możliwości, aby przez ich zastosowanie z naszym autem zaczęło dziać się coś niepożądanego. Zaraz obok tych produktów w ofertach znajdziemy specjalne preparaty do czyszczenia filtrów cząstek stałych. Ich zadaniem jest obniżenie temperatury, w której może się wypalać sadza. Dobre preparaty do paliwa to także środki z mokrym filtrem DPF – w samochodzie powinien znaleźć się pojemnik na ten płyn, połączony z bakiem – aby automatycznie dodawać niewielką ilość preparatu podczas tankowania.

dobre preparaty do paliwaWedług profesjonalistów taki środek pomaga, ale warto go stosować tylko wówczas, kiedy rzeczywiście mamy problem – wówczas zadziała, zaś nie ma podstaw dla stosowania go prewencyjnie. Wśród najbardziej znanych produktów do paliwa wymienia się jednak depresatory, które powinniśmy stosować zimą, chyba że o tej porze roku decydujemy się na olej napędowy charakteryzujący się zwiększoną odpornością na mróz, wówczas nie ma takiej potrzeby. Depresatory po prostu obniżają temperaturę mętnienia oleju oraz temperaturę blokowania zimnego filtra. Inaczej nazywane są antyżelami – należy je więc zastosować wtedy, kiedy proces żelowania paliwa jeszcze się nie rozpoczął. Trzeba je przechowywać w suchym i ciepłym miejscu, najlepiej w garażu – gdyż w bagażniku pojazdu same mogą się zżelować, a wówczas nie będą zdatne do użycia – ich zastosowanie nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Wybór produktów dodatkowych do paliwa jest naprawdę szeroki. Niektóre są uniwersalne, inne zaś muszą być specjalnie dostosowane do modelu auta (co określa jego producent). Warto więc – jeżeli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na ten temat – skontaktować się z profesjonalistami, którzy doradzą nam w podjęciu właściwej dla naszego auta decyzji.