Co się dzieje z samochodem na złomowisku?

Po dostarczeniu do firmy zajmującej się złomowaniem wszystkich wymaganych dokumentów, możemy już raz na zawsze pożegnać się z naszym pojazdem. W tym momencie firma specjalizująca się w auto-kasacji wystawi nam bowiem zaświadczenie o demontażu samochodu. Do tego unieważni tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu.

Skup samochodów a recykling

skup samochodów Po tych formalnościach przystępuje już do złomowania. Na czym to polega? Jeśli jesteśmy zainteresowani z usługą jaką jest skup samochodów w Bydgoszczy na złom, powinniśmy najpierw poznać szczegółowo ten proces. W pierwszym kroku taki pojazd oddany do recyklingu trafia na stanowisko demontażu. Tam pracownicy przeprowadzają przegląd auta – aby ocenić jego stan techniczny oraz wizualny. W ten sposób można ocenić, które elementy i części nadają się do ponownego użytku. W następnym kroku należy pozbyć się materiałów niebezpiecznych. Do nich należy między innymi akumulator. Te urządzenia muszą być składowane na palecie w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu warsztatu. W ten sposób zwiększamy bezpieczeństwo, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że kwas akumulatorowy przedostanie się do środowiska naturalnego. Należy wymontować także poduszki powietrzne, a następnie pozbyć się z podzespołów wszelkich substancji szkodliwych. Wymienić tutaj można wszelkiego rodzaju płyny stosowane podczas eksploatacji aut.

skup samochodów To oczywiście płyn hamulcowy, chłodniczy oraz płyn spryskiwaczy, a także oleje – silnikowy oraz przekładniowy. Pozbyć się należy także benzyny, czynnika klimatyzacji, filtrów oraz zbiornika LPG, jeśli jest. Do pozbycia się tych substancji konieczne jest zastosowanie specjalistycznych urządzeń. Płyny muszą potem być zmagazynowane zgodnie z kodami odpadów – zabiorą je do utylizacji przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarowaniem odpadami, oczywiście za opłatą, jednak to kwestia, którą zajmuje się firma demontująca auta, nie my jako właściciele pojazdu. W następnym kroku wymontowuje się części, które nadają się do sprzedaży, oraz te, które można poddać recyklingowi. Na surowce wtórne przetwarzane są najczęściej elementy pochodzące ze starszych rocznikowo pojazdów oraz te, które były mocno eksploatowane podczas okresu użytkowania pojazdu przez właściciela.

Do recyklingu najczęściej oddaje się opony, szkło, tworzywa sztuczne, ołów, a także instalacje miedziane, aluminium oraz karoserię. Wymienić można również elementy z mosiądzu i platyny, a także tworzywa sztuczne, części zawieszenia i silnika. Recykling jest bardzo dobry dla środowiska naturalnego, dlatego warto korzystać z tego rozwiązania.