Samochód zastępczy – przydatne informacje

Oddanie samochodu do naprawy, w związku z awarią lub wypadkiem, jest bardzo stresujące. Z jednej strony każdy kierowca się denerwuje, bo nie wie, ile wyniosą go części zamienne i ile mechanik policzy sobie za swoją pracę, jest bez samochodu i musi myśleć, jak dotrzeć bez niego do pracy, na zakupy, na wakacje.

Kiedy przysługuje Ci samochód zastępczy?

samochód zastępczyDlatego też często poszukiwanym rozwiązaniem jest samochód zastępczy w Gdańsku. Jednak nie zawsze on nam przysługuje, termin użytkowania jest różny, a dostępne są słabe modele aut. Pierwszą rzeczą o jakiej trzeba pamiętać to sprawdzenie w ubezpieczeniu czy samochód zastępczy w Gdańsku nam przysługuje i w jakich wypadkach. Ubezpieczyciele starają się zazwyczaj nie oferować zbyt wiele. Auto może być dostępne tylko na kilka dni, czy tylko wtedy kiedy zostanie odholowane przez ubezpieczyciela. Takie kruczki prawne i zapisy drobnym drukiem zazwyczaj odnajdujemy kiedy samochód jest już w naprawie, a my nie mamy czym jeździć. Dokładne przeczytanie umowy ubezpieczenia pozwoli nam uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji.

samochód zastępczyDruga rzecz jest taka, że wiele warsztatów i wypożyczalni aut także oferuje usługę auta zastępczego z OC sprawcy wypadku. Dzięki temu za jednym zamachem możemy załatwić dwie rzeczy naraz. W tej opcji firmy często dają nawet bardziej korzystne warunki niż ubezpieczyciel i auto zostaje nam wynajęte bezkosztowo od momentu wypadku do zakończenia naprawy. W tym wypadku należy mieć na względzie, że auto dostaniemy jeżeli byliśmy poszkodowani w wypadku, a nie jeśli to przez nas się on wydarzył lub też auto zostało uszkodzone przez kogoś np. chuligani go zdemolowali. Auto zastępcze jakie dostaniemy będzie zbliżone do naszego własnego. Klasa, moc będzie podobna. Nie ma opcji, żeby oddając starego fiata do naprawy dostać nowego mercedesa jako auto zastępcze. Działa to też w drugą stronę, czyli jeśli mamy auto luksusowe to na samochód zastępczy w Gdańsku nie dostaniemy auta o znacząco niższym prestiżu. Dostając auto zastępcze nie płaci się za jego wynajem, jednak płaci się za benzynę. Auto jest nam oddawane z pełnym bakiem i tak musimy go oddać. Jeśli w międzyczasie auto wymaga zatankowania to także my ponosimy za to koszty.

Podsumowując, najważniejszą rzeczą jeśli chodzi o samochód zastępczy jest dokładne czytanie umowy jaką dostajemy od ubezpieczyciela. Często bardziej opłaca się zapłacić więcej za pakiet oc, niż potem szukać na gwałt rozwiązania w sprawie samochodu zastępczego gdzie indziej. W razie wątpliwości zawsze można skonsultować się z innym towarzystwem lub zapytać prawnika o poradę.