Nauka jazdy – teoria i praktyka

Nauka jazdy nie jest łatwa. Nie bez powodu zanim przystąpi się do egzaminów państwowych należy ukończyć kurs organizowany przez dobrą szkołę. Takie szkolenie trwa sześćdziesiąt godzin, w tym połowa przeznaczona jest na praktykę i połowa na teorię.

Nauka jazdy i końcowe egzaminy

nauka jazdyKurs zazwyczaj trwa około miesiąca do dwóch, choć jeśli ktoś decyduje się na kurs w weekendy (na przykład kiedy pracuje lub uczy się) to czas jego trwania się wydłuża. Jak wygląda nauka jazdy w teorii i praktyce? Na początku zawsze czeka nas nauka w biurze szkoły. Tam dowiemy się podstaw odnośnie ruchu drogowego, budowy samochodu, czy też zobaczymy na filmach pokazowych różne sytuacje drogowe. Jest to nauka ,,na sucho” jednak bardzo ważna. Tam nauczymy się rozpoznawać znaki drogowe, dowiemy się do powinna zawierać apteczka i jak wygląda pierwsza pomoc w wypadku komunikacyjnym. Takie podstawy są bardzo ważne. Bez nich nie będziemy wiedzieli jak zachować się na drodze, zarówno w ,,codziennej” jeździe, jak i w niebezpiecznych sytuacjach. Po zapoznaniu się z teorią można przejść do praktyki.

nauka jazdyTam na początku poznajemy budowę samochodu. Trzeba wiedzieć jak się włącza światła, kierunkowskazy, wycieraczki, jak chodzi hamulce ręczny, czy jak wygląda samochód pod maską. Jedną z rzeczy jaką musimy pokazać na egzaminie na prawo jazdy są takie elementy, jak zbiornik płynu do spryskiwaczy, zbiornik oleju czy płynu chłodniczego. Trzeba też włączyć, wskazać i sprawdzić czy działają światła postojowe, stopu, czy kierunkowskazy. Potem na sucho sprawdza się hamulce, sprzęgło, gaz, jak i ruchy kierownicą. Potem można ruszać samochodem na krótką i łatwą trasę, najlepiej dookoła szkoły. Potem trasy są coraz dłuższe i bardziej skomplikowane. Niezbędna jest także określona ilość godzin jazdy poza miastem, czyli z większą prędkością. Ważne jest również precyzyjne manewrowanie samochodem. Na kursie nauczymy się jak parkować równolegle i prostopadle przodem, jak ruszać z górki kiedy zaciągnęło się hamulec ręczny, czy też jak wykonać łuk egzaminacyjny. Na nim samochód stoi zaparkowany przodem, a my podjeżdżamy do końcowych słupków i na wstecznym wykonujemy ten sam łuk, żeby samochód stał na kopercie. Warto zaznaczyć, iż w szkole nauki jazdy również zdajemy mały egzamin praktyczny.

Zazwyczaj na ostatnich zajęciach musimy przejechać cała trasę, taką jak na państwowym egzaminie i zaliczyć wszystkie manewry. Dopiero wtedy jesteśmy dopuszczeni do oficjalnego egzaminu na prawo jazdy. Dobra nauka teorii i praktyki sprawi, że zdamy kurs bez problemu.

Więcej na http://elmichta.pl