Pasy bezpieczeństwa – część wyposażenia każdego pojazdu.

Pasy bezpieczeństwa to to, z czym mamy do czynienia w każdym samochodzie. Dlaczego są takie ważne i do czego służą a także jakie inne wyposażenie jest konieczne w niektórych typach pojazdów – to będzie tematem niniejszego artykułu.

Każdy pojazd musi być wyposażony w pasy bezpieczeństw

papier do tachografuPasy bezpieczeństwa od wielu lat są obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu osobowego oraz pojazdów takich jak tiry. Po raz pierwszy zostały one w tego typu pojazdach użyte w 1958 roku przez Volvo. Były to pasy biodrowo – ramienne, czyli takie jakie są używane w dzisiejszych czasach w większości samochodów osobowych. Pasy bezpieczeństwa mają za zadanie częściowo ochronić nas przed uszkodzeniami ciała, które mogą powstać w przypadku gwałtownego hamowania czy też wypadku samochodowego. Pasy bezpieczeństwa muszą znajdować się w każdym samochodzie, jednakże w autobusach są one wymagane dopiero od kilku lat i to tylko w nowo rejestrowanych i produkowanych pojazdach. Starsze konstrukcje nie muszą ich posiadać, jednakże w tym, które je posiadają istnieje konieczność ich zapinania. Pasy bezpieczeństwa to tak samo ważny składnik pojazdu jak wyposażenie adr czy pasy transportowe. Wszystkie te urządzenia mają za zadanie jak w najwyższym stopniu zagwarantować bezpieczeństwo osobom podróżującym w pojeździe, także w czasie wypadku. Kolejną ważną rzeczą, którą można powiązać z kwestią bezpieczeństwa jest posiadanie przez samochody dostawcze i tiry urządzeń takich jak tachografy. Tachograf to urządzenie, które zapisuje przebieg jazdy kierowcy. Wymagany jest do zapisu papier do tachografu, który niestety nie jest tak trudno podrobić a jak sami dobrze wiemy przemęczony kierowca nie posiada takiego refleksu i łatwiej może doprowadzić do wypadku.

Warto zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo – życie mamy tylko jedno. Dlatego też korzystajmy z dobrodziejstw, które mogą nam je zapewnić.