Oczyszczanie powłok z zabrudzeń i starej farby: piaskowanie

Dokładne oczyszczenie powierzchni, takiej jak karoseria czy felgi, jest podstawowym elementem ich renowacji, tuż po naprostowaniu zagięć i uzupełnieniu ubytków. Piaskowanie pozwala na wyrównanie powierzchni i usunięcie drobnych rys, dlatego dzięki niemu karoseria czy felgi stają się na powrót gładkie i gotowe do malowania. Wykorzystywany jest do tego drobny piasek, którego strumień pod ciśnieniem równomiernie zdziera starą powłokę.

Istnieje, oczywiście, opcja ręcznego usuwania starej warstwy lakieru i zabrudzeń przy użyciu papieru ściernego. Jest to jednak bardzo pracochłonne rozwiązanie, wymagające dobrego wyczucia co do grubości usuwanej warstwy i odpowiedniego nacisku ręki. Szczególny problem sprawiają wówczas różnego rodzaju zakamarki, do których trudno dotrzeć – w tym przypadku równomierne i dokładne zeszlifowanie powierzchni jest właściwie niemożliwe. Ominięciem tego problemu i znacznie szybszą metodą jest prawidłowe piaskowanie. Śląsk to polskie zagłębie jeśli chodzi o wykonywanie tego typu prac i łatwo znaleźć na tym terenie warsztat posiadający odpowiedni sprzęt.

Piaskowanie pozwala przywrócić blask felgom i karoserii, ale również wielu innym elementom: od wielkogabarytowych, aż po drobne detale. Po pokryciu lakierem będą one prezentowały się nienagannie i jak nowe. Pozwala to na odnowienie wyglądu auta lub jego całkowitą zmianę i dotyczy to nawet bardzo starych samochodów.

piaskowanie