Sferyczne, asferyczne, płaskie – rodzaje lusterek

Każdy z typów lusterek ma swoje zalety i wady, trudno znaleźć złoty środek. Kierowcy muszą wybierać między szerokim polem widzenia a realnym odzwierciedleniem sytuacji na drodze, między redukcją martwego pola a dokładniejszą wiedzą, gdzie znajdują się inne pojazdy.

Lusterka sferyczne – to najpopularniejszy typ, montowany w większości samochodów. Jest wykonany w kształcie wycinka kuli, a więc lekko wygięte, co powiększa pole widzenia, jednak równocześnie nieco przekłamuje odległości. Dzięki lusterkom sferycznym kierowcy mają znacznie lepsze pojęcie o otoczeniu pojazdu, ale muszą brać pod uwagę niedokładność obrazu. Istotnym problemem jest też martwe pole – moment, w którym w lusterku nie widać wyprzedzającego nas pojazdu.

Lusterka asferyczne – to najnowocześniejszy typ lusterek, montowany fabrycznie od zaledwie kilkunastu lat i zwykle tylko w samochodach z wyższej półki. Podzielone są na dwie powierzchnie, z których zewnętrzna jest odpowiednio profilowana, zwiększa pole widzenia i zmniejsza martwe pole, a wewnętrzna jedynie powiększa pole widzenia.

Lusterka płaskie – pozbawione krzywizny, zupełnie płaskie lusterka, charakteryzują się realnym obrazem, bez przekłamywania odległości i wielkości. Ich zasadniczą wadą jest ograniczone pole widzenia. Są rzadko montowane fabrycznie, a ich użytkowanie wymaga nabrania wprawy.

boczne lusterko

boczne lusterko