Luksus dla każdego – lusterka fotochromatyczne

Do niedawna lusterka fotochromatyczne stanowiły jeden z wyznaczników luksusu i montowano je tylko w samochodach z wyższych półek. Postęp technologiczny sprawił, że niedawny luksus jest obecnie dostępny fabrycznie w coraz większej liczbie aut, a wymiana zwykłego lusterka na fotochromatyczne wcale nie jest droga.

Lusterko fotochromatyczne to typ lusterka, które przyciemnia się przy zmianie natężenia światła. Z pewnością każdy kierowca miał sytuację na drodze, gdy oślepiło go światło samochodu jadącego za nim. Początkowo regulacja lusterka oznaczała jego obniżenie, a więc i przyciemnienie. Dopiero później pojawiły się dwie nowe metody zadbania o wygodę i bezpieczeństwo kierowców.

Pierwszą z nich było pokrywanie szkła warstwą czynnika chemicznego, który przy odpowiednio dużym natężeniu światła zmniejszał właściwość odbijania światła przez lusterko. Kolejnym etapem było wykorzystanie fotokomórki, która miała zastąpić chemię. Fotokomórka bardzo dokładnie mierzy natężenie światła, a gdy przekroczy ono pewien poziom, lusterko zostaje przyciemnione. Tym silniej, im silniejsze jest światło. Dzięki temu kierowca może kontynuować bezpieczną jazdę, bez obaw, że straci panowanie nad kierownicą przez oślepiające światło w lusterku.

lusterko wsteczne

lusterko wsteczne