Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Obecnie prawo w Polsce wymaga, aby w samochodzie znajdował się trójkąt ostrzegawczy z homologacją oraz gaśnica z zawartością środka gaśniczego nie mniejszą niż 1 kg i z ważnym przeglądem, wykonywanym raz do roku.

Spośród dokumentów niezbędnych do jazdy, poza prawem jazdy, należy posiadać dowód rejestracyjny i potwierdzenie ważnego ubezpieczenia OC. Zgodnie z konwencją wiedeńską, poza granicami Polski kierowców obowiązują krajowe przepisy, dlatego nie ma potrzeby dostosowywać się do lokalnych wymogów, jednak czasem może okazać się, że lepiej zadbać o szersze wyposażenie niż spotykać się z nieprzyjemnościami (nieuzasadnionymi, warto dodać, ale trwającymi nawet kilka godzin, do czasu wyjaśnienia tej kwestii z konsulatem) ze strony policji za granicą.

Poza wyposażeniem obowiązkowym warto pomyśleć o wożeniu ze sobą rzeczy, które mogą się przydać w razie niespodziewanej sytuacji na drodze. Są to: apteczka (posiadająca poza opatrunkami i bandażami nożyce do rozcinania ubrań, chustę, ustnik do sztucznego oddychania, rękawiczki ochronne i koc ratunkowy), kamizelka odblaskowa, linka holownicza, zapasowe żarówki i narzędzia.

apteczka samochodowa

 trójkąt ostrzegawczy

gaśnice